Praktycznie każdy rozwód związany jest bezpośrednio z faktem podziału majątku, a często także z ustaleniem opieki nad małoletnimi dziećmi. W takich przypadkach sprawy rozwodowe trwają znacznie dłużej, a w skrajnych sytuacjach mogą potrwać nawet latami. Chcesz dowiedzieć się, jakie są zależności na linii rozwód a podział majątku? Jak dopełnić podstawowych formalności w tej kwestii? Oto kilka najważniejszych informacji.
Rozwód a podział majątku – przed czy po rozwodzie?
Nie da się jednoznacznie określić tego, kiedy powinien nastąpić podział majątku. W wielu przypadkach ma to miejsce dopiero po rozwodzie, głównie z tego względu, iż współmałżonkowie nie są w stanie dojść polubownie do porozumienia. Jeśli rozpad związku małżeńskiego odbywa się na przyjacielskich stosunkach, można spróbować podzielić majątek przed rozwodem – wystarczy umowa pomiędzy dwoma osobami, czyli po prostu intercyza potwierdzona notarialnie.
Zobacz także: podzial-majatku-przed-rozwodem-jak-to-wyglada-w-praktyce/
Warto wiedzieć, jak w praktyce przebiega rozwód a podział majątku wraz z nim. Można powiedzieć, że to praktycznie dwie nierozerwalne ze sobą kwestie. Zazwyczaj podczas rozwodu dochodzi też do spornego lub polubownego podziału majątku. Co ciekawe, w skrajnych sytuacjach jedna ze stron może wnioskować o nierówny podział majątku w trakcie rozwodu lub bezpośrednio po nim. Wystarczy, że są do tego odpowiednie przesłanki, a sąd może uwzględnić taki wniosek i orzeknąć rozwód a podział majątku zrealizować w nierównych częściach.