Otyłość to choroba charakteryzująca się nieprawidłowym, nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w różnych częściach organizmu, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia jak i życia. Definicja otyłości zazwyczaj opiera się na wskaźniku BMI (ang. Body Mass Index), który przedstawia stosunek masy ciała (kg) do kwadratu wysokości ciała (m2). Wskaźnik BMI został opracowany wyłącznie dla populacji dorosłej, a jej zakres między 25-29,9 świadczy o nadwadze, a powyżej 30 o otyłości. Jednak współczynnik ten ma swoje ograniczenia, ponieważ przy obliczaniu BMI brana jest ogólna masa ciała, co w przypadku np. sportowców nie jest miarodajne. Dlatego przy diagnozowaniu nadwagi czy otyłości warto oprócz BMI, sprawdzić inne wskaźniki, które mogą wskazywać na nadmierną masę ciała. Jest to np. WHR (ang. waist-hip ratio) czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder, który informuje o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej w organizmie. Dodatkowym czynnikiem, który warto sprawdzić jest procentowa zawartość tkanki tłuszczowej poprzez analizą bioimpedancji elektrycznej (ang. bioelectric impedance analysis -BIA). O otyłości świadczy zawartość tkanki tłuszczowej większy niż 25% u mężczyzn i 30% u kobiet.
Przyczyny otyłości
Nadwaga i otyłość to problem bardzo powszechny wśród społeczeństwa. W 2014 roku ponad 53% Polaków w wieku 18 lat i więcej cierpiało z powodu nadwagi (36,6%) lub otyłości (16,7%). Warto też zaznaczyć, że przyczyną otyłości nie jest zawsze nadmierna podaż kalorii z pożywieniem. To także może być niedostateczny poziom aktywności fizycznej, ale również niektóre jednostki chorobowe, takie jak:
- zespół policystycznych jajników (PCOS),
- zespół Cushinga,
- niedobór hormonu wzrostu,
- rzekoma niedoczynność przytarczyc,
- niedoczynność tarczycy, czy choroba Hashimoto.
Do kogo wybrać się z problemem nadwagi i otyłości
Zazwyczaj pierwszym specjalistą, który przychodzi do głowy w przypadku problemu z nadmierną masą ciała jest dietetyk. Rzeczywiście to specjalista, który jest w stanie doradzić jakie działania wdrożyć, aby bezpiecznie pozbyć się nadmiernych kilogramów. Jednak należy pamiętać, że nie mniej ważny jest również lekarz. Najlepiej jakby to był internista, którego zadaniem jest sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Lekarz internista Poznań
Internista to lekarz specjalista chorób wewnętrznych, który posiada ogólną wiedzę z zakresu fizjologii człowieka, dlatego też jest w stanie szybko zdiagnozować różne choroby. Pod swoją opieką ma tylko osoby dorosłe. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób wewnętrznych związanych z różnymi układami (krążenia, pokarmowym, kostno-stawowym, moczowo-płciowym, odpornościowym, nerwowym). Do internisty warto zgłosić się w przypadku problemu z redukcją masy ciała pomimo zwiększenia aktywności fizycznej i/lub zastosowania diety. Internista w Poznaniu jak i innych większych czy mniejszych miastach przyjmuje zarówno na Narodowy Fundusz Zdrowia jak i prywatnie. Instytut Mikroekologii to placówka medyczna, w której przyjmują różni specjaliści, zarówno dietetyk jak i internista (Poznań, ul. Sielska 6- internista Jeżyce, internista Grunwald).
Dlaczego tak ważna jest redukcja masy ciała oraz opieka lekarska?
Nadwagi i otyłości nie należy bagatelizować, ponieważ mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Otyłość to narażenie przede wszystkim na wystąpienie nadciśnienia tętniczego czy też cukrzycy typu 2. Sprzyja również w rozwinięciu chorób układu sercowo-naczyniowego, co w konsekwencji może skutkować zawałem serca czy też udarem mózgu. W związku z tym nie należy odkładać redukcji masy ciała na później i warto zatroszczyć się o zdrowie już dziś.