Czy warto zostać notariuszem?

Notariusz jest urzędnikiem państwowym, który cieszy się społecznym poważaniem. To prawnik, jeden z zawodów zaufania publicznego, który cieszy się nie tylko renomą, ale też wysokimi zarobkami. Okazuje się, że notariusz jest jedną z profesji przyszłości i nie ma wątpliwości, że każdego roku coraz więcej kandydatów jest chętnych, by objąć właśnie takie stanowisko.

Droga do objęcia stanowiska notariusza nie jest prosta. Kandydat musi ukończyć studia prawnicze, ale to nie koniec. Po nich jego obowiązkiem jest ukończenie 3,5 letniej aplikacji oraz asesury notarialnej. Zanim zostanie notariuszem, chętny musi porządzić co najmniej 70 projektów notarialnych oraz 14 innych projektów w zakresie jego pracy. Zwieńczeniem jego starań jest egzamin praktyczny, składający się z 3 części, a każda z nich musi zostać zdana z wynikiem pozytywnym.

Notariusz może pracować w kancelarii notarialnej pod pieczą innego notariusza albo założyć własną kancelarię. Co ciekawe, jego zarobki są wysokie, ale praca obarczona ogromną odpowiedzialnością. Co więcej, stawki za pracę notariusza są z góry określone za jego konkretne działania. Wysokość finalnych zysków działania kancelarii notarialnej może być jednak różna, w zależności od liczby klientów, jacy zgłaszają się do kancelarii. Im większe doświadczenie posiada notariusz i im większym poważaniem cieszy się na rynku tego rodzaju usług, tym większym zaufaniem oraz ilością zleceń może się cieszyć. Warto też wspomnieć, że zarobki tego urzędnika są zależne od form sporządzanych i podpisywanych dokumentów. Inny cennik obowiązuje w przypadku sporządzania i zatwierdzania pełnomocnictwa notarialnego, inny, patrząc na notarialne darowizny, zrzeczenia się praw do majątku czy aktów notarialnych odnośnie nabywania czy też sprzedawania nieruchomości.

Odpowiedź na pytanie, czy warto zostać notariuszem, nie może być jednoznaczna. Wystarczy wpisać hasło typu „notariusz praga”, by podjąć indywidualną decyzję. Trudno mówić tutaj o konkurencji w branży, chociaż kilka kancelarii notarialnych w bliskiej okolicy może na to wskazywać. Chętni do objęcia takiego stanowiska, muszą brać pod uwagę, jak długa jest ścieżka zawodowej kariery, a przede wszystkim kształcenia zawodowego, by móc otworzyć własną kancelarię. Co więcej, jest to zawód wymagający ciągłego dokształcania się.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *