Zalety przekazów pieniężnych.

Wszystkie osoby, które chcą przekazać środki finansowe do innej osoby lub na inne konto, mają do wyboru dwa sposoby: przekaz pieniędzy lub przelew bankowy. W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się te drugie, ale w niektórych sytuacjach trzeba się zdać na te pierwsze. Czym się od siebie różni się przelew bankowy od przekazu pieniężnego i jakie są wady oraz zalety tego ostatniego?

Przekaz pieniężny to usługa polegająca na przejęciu środków przez uprawniony podmiot, który przekazuje płatnikowi odbiorcy. Jeszcze paręnaście lat temu takie przekazy były możliwe jedynie w punkcie agencyjnym. Teraz, można to zrobić w Internecie. Aby znaleźć firmę zajmującą się przekazami pieniężnymi online, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę “przekazy pieniężne z uk do polski”.

Chcąc dokonać przekazu w fizycznym punkcie (np.w punkcie Poczty Polskiej), nie trzeba posiadać konta w banku – pieniądze zostaną dostarczone na wskazany adres odbiorcy. Jest to wygodne dla osób, które cenią sobie anonimowość. Aby dokonać przekazu za pomocą pośrednika internetowego, wystarczy podać numer karty kredytowej. Największą różnicą pomiędzy takim przekazem online i przelewem bankowym jest to, że pieniądze na rachunek odbiorcy się przekazywane od razu (nie trzeba czekać na zaksięgowanie środków). Pieniądze często są dostępne dla odbiorcy po paru minutach, bez względu na to, czy jest to przekaz krajowy czy zagraniczny. Jeśli przekazujemy pieniądze w zagranicznej walucie, to kurs przewalutowania u pośrednika jest zazwyczaj niższy, niż kurs bankowy.

Minusem przekazów pieniężnych jest prowizja, jaką trzeba przekazać pośrednikowi. W przypadku przelewu bankowego też ponosimy opłaty, ale są one zazwyczaj stałe. Cena przekazu to zazwyczaj procent od przekazywanej sumy, więc rośnie ona proporcjonalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *