Stacja kontroli pojazdów – czemu służy diagnoza?

Każdy pojazd, który chcemy zarejestrować, powinien przejść przez badanie diagnostyczne. Podobnie, jeśli chcemy wydłużyć okres legalnego użytkowania samochodu, motocykla czy ciągnika, musimy odwiedzić stację kontroli pojazdów. Obowiązek ten dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów. Na czym polega to badanie?

Badanie techniczne pojazdu – co sprawdza?

Nadrzędnym celem technicznej diagnozy np. samochodu jest uzyskanie pewności, że nie ma w nim usterek grożących naszemu życiu i zdrowiu. W tym celu na Łopuszańskiej powstała stacja kontroli pojazdów. Warszawa Ochota to doskonała lokalizacja takiej usługi, pozwala bowiem na wygodne skorzystanie z diagnozy wielu mieszkańcom stolicy.

Kontroler w pierwszej kolejności bada oświetlenie – czy wszystkie żarówki działają? Następnie ocenia stan ogumienia, szyb (muszą idealnie przepuszczać światło) i karoserii. Olbrzymie znaczenie ma stan układu hamulcowego i amortyzacyjnego – diagnosta przygląda się wnikliwie tarczom i przewodom hamulcowym, sprawdza funkcyjność okładzin i bębnów oraz siłę hamowania.

Bardzo ważna jest ocena zbieżności kół. Potrzebne są do tego profesjonalne narzędzia, w które zaopatrzona jest stacja kontroli Ochota – warto przeprowadzić przegląd właśnie tam. Ponadto, używając tzw. szarpaków kontroler testuje elementy zawieszenia i układu kierowniczego – czy coś się nie poluzowało? Analizuje również stan silnika i skalę emisji szkodliwych spalin. Kontroli podlega także poziom płynów ustrojowych – w razie wycieku pojazd nie przejdzie kontroli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *