Sprzątanie po zwłokach – jak się do tego zabrać?

W życiu każdego człowieka nadchodzi moment, gdy musi niestety pożegnać się z bliską mu osobą. Śmierć potrafi nadejść niespodziewanie, a na barki rodziny spada nie tylko żałoba, ale również szereg obowiązków administracyjnych. Po śmierci krewnego trzeba załatwić kilka formalności w urzędach oraz zająć się organizacją pogrzebu. Czasami dochodzi do  tego jeszcze konieczność uprzątnięcia miejsca zgonu. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacjach, w których bliska osoba umrze niespodziewanie, a ciało zostanie odnalezione dopiero po kilku (lub nawet więcej) dniach. Cały proces sprzątania takiego pomieszczenia nie jest wcale taki łatwy i oczywisty, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Ludzkie ciało po śmierci wydziela płyny ustrojowe, które nie tylko są szkodliwe dla zdrowia innych osób, ale również wytwarzają odrażający zapach, którego pozbycie się bywa bardzo trudne (a w skrajnych przypadkach i kosztowne!). Jeżeli ciało zmarłego zostało odnalezione niedługo po śmierci, w takim wypadku z oczyszczeniem pomieszczenia zgonu możemy uporać się sami. Podstawowe środki czystości i intensywne wietrzenie mieszkania powinny rozwiązać ten problem. Jeżeli jednak ciało rozkłada się dłużej niż 2 doby, wtedy niezbędna może okazać się pomoc specjalistów. Substancje wraz z nieprzyjemnym zapachem mogą „przesiąknąć” w dywany, meble, sprzęty, a po dłuższym czasie nawet w ściany i podłogi. W skrajnych przypadkach trzeba będzie zerwać tapety ze ścian oraz podłoże. Zawsze jednak przed oczyszczaniem takiego pomieszczenia trzeba wynieść wszelkie elementy ruchome. Następnie przy pomocy specjalistycznego sprzętu i środków chemicznych wykonywane są procesy czyszczące oraz perfumujące mieszkanie, aby pozbyć się raz na zawsze zapachu po zgonie.

Jeżeli potrzebujemy tego typu pomocy, najszybszym sposobem jest wpisanie w przeglądarkę frazy typu „sprzątanie po zmarłych warszawa” i wybranie odpowiadającej nam firmy. Warto przemyśleć zatrudnienie usługodawcy, ponieważ jest to sprawa na tyle poważna, że nie warto zatrudniać pierwszą lepszą ekipę. Cały proces czyszczenia musi być wykonany sumiennie oraz dokładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *