Przebieg badania rezonansem magnetycznym

Badanie rezonansem magnetycznym jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najbezpieczniejszych badań, które są w stanie wykryć chorobę w bardzo wczesnym jej stadium. Badanie wykonywane jest w specjalistycznych pracowniach, wyspecjalizowanym sprzętem i musi zostać przeprowadzone przez odpowiednio wyszkoloną do tego osobę.

Cały przebieg badania może trwać od 20 do nawet 60minut wszystko zależy od tego czy wykonujmy rezonans magnetyczny głowy, rezonans magnetyczny kręgosłupa czy rezonans magnetyczny jamy brzusznej. Podczas badania pacjent wjeżdża do tunelu, który działa na zasadzie skanera i wykonuje dokładny skaner całego naszego ciała. Warto przed badaniem położyć się odpowiednio wygodnie aby przez cały czas trwania badania nie ruszać się gdyż może mieć to wpływ na jakość powstającego obrazu. Najlepiej zatem aby podczas badania być cały czas w bezruchu jeżeli jest to z jakiś przyczyn niemożliwe pacjentowi można podać lek uspakajający bądź też znieczulenie ogólne. Problem z przeprowadzeniem takiego badania może zaistnieć u osób cierpiących na klaustrofobie gdyż mogą mieć one problem z pozostaniem w małym i zamkniętym miejscu przez tak długi czas, wówczas faktycznie wskazane jest podanie leków uspakajających. Dla poprawy samopoczucia w tunelu jakim przeprowadza się rezonans magnetyczny nowe urządzenie zostało wyposażone w oświetlenie oraz wentylacja. Podczas przeprowadzania całego procesu badania pacjent jest cały czas w  kontakcie z personelem medycznym za pośrednictwem kamery oraz mikrofonu.  Dzięki temu urządzeniu może zgłaszać każdy problem wątpliwość oraz złe samopoczucie. Przed rozpoczęciem badania pacjent może otrzymać słuchawki bądź specjalne zatyczki do uszu ponieważ w momencie rozpoczęcia pracy urządzenie wytwarza dźwięk podobny do dźwięku wirującej pralki, co może powodować duży dyskomfort. Jeżeli podczas badania zaistnieje konieczność wykonania obrazu także w innej pozycji to nie pacjent będzie musiał się obrócić ale łóżko zmieni kont ułożenia w taki sposób aby umożliwić wykonanie potrzebnego obrazu bez konieczności poruszania się przez pacjenta.

Szczegóły: https://finnmasters.pl/rezonans-magnetyczny-glowy/

Po przeprowadzeniu badania jakim jest rezonans magnetyczny pacjent może od razu wykonywać wszystkie czynności, a także spożywać posiłki pić wodę jak równie prowadzić auto, a nawet wrócić do pracy.

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *