Po co wykonuje się rezonans magnetyczny?

Badanie, jakim jest rezonans magnetyczny, jest jednym z najnowocześniejszych technik diagnostycznych, jakie stosowane są w medycynie. Urządzenie do przeprowadzania badania wykorzystuje pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer, który jest w stanie zmienić pobrane sygnały w obraz. To właśnie dzięki temu udaje się dokonać analizy przekroju wybranej części ludzkiego ciała.

Warto też podkreślić, że takie badanie nie boli ani nie jest inwazyjne dla pacjenta. Może być powtarzane wielokrotnie, a osoba jemu poddana nie wykazuje żadnych skutków ubocznych. Co ciekawe, po realizacji rezonansu można od razu prowadzić samochód.

Po co właściwie wykonuje się rezonans magnetyczny? Warszawa dysponuje wystarczającą liczbą obiektów medycznych, w których takowe badanie jest możliwe do przeprowadzenia. Najczęściej stosuje się je w celu ujawnienia szkieletu kostnego, przede wszystkim kręgosłupa, diagnostyki chorób onkologicznych czy stanów zapalnych. Warto wiedzieć, że rezonans magnetyczny świetnie uwidacznia naczynia krwionośne serca i całego układu sercowego oraz wszelkie tkanki miękkie.

Takie badanie przeprowadza się najczęściej wedle wskazań lekarza. Rzadko kiedy realizowane jest poprzez indywidualne zapotrzebowanie pacjentów. Nie jest wykorzystywane w celach profilaktycznych, ale raczej dla potwierdzenia podejrzeń w kwestii występowania rozmaitych chorób. Jednorazowe badanie tego rodzaju trwa od 10 do nawet 90 minut, wiele zależy od badanej części ciała. Rezonans magnetyczny najczęściej przeprowadzany jest w tzw. tunelu. Problemy z jego przeprowadzeniem mogą mieć pacjenci, którzy cierpią na klaustrofobię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *