Pierwsza zabawka – co warto kupić?

Zabawki mają być przede wszystkim bezpieczne i dobrane odpowiednio do rozwoju malucha. Ogromny ich wybór nie wpływa korzystnie na decyzje zakupowe. Niedoświadczeni jeszcze rodzice albo osoby, które chcą wręczyć niemowlęciu pierwszy prezent, mogą mieć z tym spory problem. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę i jakie zabawki sprawdzą się najlepiej.

Pamiętajmy, że niemowlę nie wykazuje jeszcze szczególnych zainteresowań, nie posiada też jeszcze zbyt wiele umiejętności, które pozwalałyby mu na samodzielną zabawę. Nie oznacza to oczywiście, że nie warto kupować mu gadżetów zabawkowych. Wręcz przeciwnie, jak najbardziej należy wspierać je w naturalnym procesie rozwoju i pierwsze zabawki z całą pewnością mogą w tym pomóc.

Jak wybrać dobrą zabawkę?

Pierwsza zabawka staje bardzo często jednocześnie tą ulubioną. Warto ostawić więc na jej jakość, by była trwała. Dobrze sprawdza się na przykład drewniana grzechotka, którą bez problemu utrzyma w rączce już kilkumiesięczne niemowlę. Możesz taką znaleźć tutaj: https://raczkujemy.pl/zabawki/drewniana-grzechotka-morska-bryza-heimess/

Ta może zawierać we wnętrzu naturalne ziarna, które odbijając się o ścianki, wydają ciekawy dźwięk. Grzechotka z drewna musi mieć stabilny uchwyt, najlepiej, jeśli wykonana jest z jednego kawałka drewna i pomalowano ją ekologicznymi farbami. Należy wziąć pod uwagę, że pierwsze zabawki niezwykle często lądują w buzi dziecka.

Tradycja czy nowoczesność?

Jeśli wiemy już, że zabawka dla niemowlaka musi być bezpieczna, warto dowiedzieć się także, że ma być dopasowana do etapu jego rozwoju. Raczej nie warto nabywać interaktywnych gadżetów, które nie wpływają na rozwój dziecka, poza tym, że rytmicznie grają czy świecą całą paletą barw.

Większość rodziców stawia jednak na sprawdzone rozwiązania, dlatego też wspomniana grzechotka jest najczęściej nabywaną, pierwszą zabawką.

Warto jednak podkreślić, że producenci akcesoriów dla najmłodszych mają też inne, naprawdę ciekawe propozycje. Hitem są na przykład maskotki, które wydają z siebie dźwięki przypominające bicie serca. Te mają koić i sprawiać, że maluch będzie zawsze czuł się bezpiecznie. Doskonale sprawdzają się również wszelkie karuzele włączane nad łóżeczkiem dziecka. Większość z nich wydaje kojące dźwięki, a te, które mają jednocześnie rozwijać niemowlęta, wykonane są w kontrastowych kolorach.

Najczęściej popełniane błędy podczas wyboru zabawek

Rodzice przeważnie popełniają te same błędy. Przede wszystkim nabywają zabawki kiepskiej jakości, bez koniecznych atestów i certyfikatów, które potwierdzają ich pochodzenie, przeznaczenie czy skład. Kolejny problem to nabywanie zabawek nieodpowiednich do etapu rozwoju dziecka. Każdy rodzic chciałby, by jego pociecha rozwijała się doskonale, a najlepiej, by wyprzedzała standardy. Kupowanie zabawek przeznaczonych dla starszych dzieci nic nie da. Niemowlę nie będzie wiedziało, jak zabawkę wykorzystać, nie poradzi sobie również z jej obsługą. Taki gadżet może być wręcz niebezpieczny dla najmłodszych. Niepraktyczne są również maskotki. Rzeczywiście takie mogą stać się ukochaną przytulanką dziecka, ale na pewno nie w pierwszych miesiącach jego życia. Zanim doczekają się zainteresowania, staną się siedliskiem kurzu, bakterii oraz roztoczy.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *