Kiedy zabrać dziecko do laryngologa?

Laryngolog kojarzy się z badaniami słuchu i problemami z gardłem. Pomaga, kiedy trzeba ocenić stan ucha i wyciąć tzw. trzeci migdałek. W jaki sposób przebiega badanie laryngologiczne i kiedy powinniśmy dziecko do specjalisty laryngologii?

Kiedy do laryngologa? Niepokojące objawy u dziecka

W większości przypadków, kiedy mamy chore dziecko, udajemy się z nim do pediatry. Zdarza się jednak, że sytuacja jest poważniejsza i niezbędny jest laryngolog dziecięcy. Warszawa to miasto, w którym nietrudno o kontakt z wybitnymi specjalistami tej dziedziny medycyny. W jakich sytuacjach należy z niego skorzystać?

  • Opóźniony rozwój mowy. Niemowlę nie gaworzy, nie reaguje na dźwięki, w starszym wieku nie dosłyszy wypowiedzianych słów.
  • Chroniczny nieżyt nosa, który utrudnia oddychanie i wywołuje bóle głowy.
  • Oddychanie przez nos, chrapanie, bezdech senny.
  • Nawracające infekcje gardła, anginy.
  • Bóle zatokowe.

Laryngolog dziecięcy. Jak przebiega wizyta?

Warto wcześniej opowiedzieć dziecku, kim jest laryngolog. Konstancin jest miejscem, w którym lekarze wiedzą, w jaki sposób podejść do dziecka, aby pozytywnie odebrało wizytę. Dobrze przygotować na nią małego pacjenta, bo to ułatwi badanie.

W pierwszej kolejności lekarz zapyta o historię choroby i okoliczności jej towarzyszące. W dalszej kolejności zbada tę część ciała, której dotyczą dolegliwości. Jeżeli problemem jest np. zapalenie ucha, użyje specjalnego wziernika usznego, jeśli ból gardła – szpatułki. Nos przebada rynoskopem, a krtań – za pomocą lusterka krtaniowego.

 

Zobacz także:

Jak wybrać lekarza dziecięcego?

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *