Jakie technikum wybrać?

Każdy człowiek w życiu, a właściwie jeszcze dziecko staje przed dylematem, jakim jest wybór szkoły po gimnazjum lub podstawówce. Część osób planuje iść do liceum, by dalej zapisać się na studia, jednak są i tacy, którzy nie chcą uczęszczać do szkoły o ogólnokształcącym charakterze. Dla takich uczniów dobrym rozwiązaniem jest technikum, w którym można zapoznać się z konkretną branżą i uzyskać tytuł technika.

Wybierając szkołę, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, w czym jesteśmy dobzi lub w jakim zawodzie / branży widzimy się za kilka lat. Jeżeli mamy już sprecyzowane, w jakim kierunku chcemy się kształcić, możemy wybrać zawodówkę lub technikum. Jak sama nazwa wskazuje, w zawodówce więcej czasu spędzimy na nauce konkretnego zawodu, będziemy bardziej obyci z praktyką, niż tylko samą wiedzą, jednak po takiej szkole możemy mieć problem z dostaniem się na dobre studia. Technikum z kolei nie przekreśla nam dalszej perspektywy studiowania, ponieważ oprócz kilku zajęć technicznych, związanych z zawodem, w jakim się kształcimy, mamy dużo zajęć z ogólnego zakresu wiedzy, tak jak w liceach. Technikum jest także dobrą „poczekalnią”, ponieważ jeżeli wydaje nam się, że dany zawód będzie dla nas odpowiedni, ale jednocześnie nie mamy co do tego pewności, możemy pójść na studia i kształcić się w zupełnie innym kierunku.

Jakie technika są atrakcyjne, po których możemy znaleźć fajną i dobrze płatną pracę? Przede wszystkim są to technika związane z informatyką, elektroniką i technologią. Problemów finansowych po ukończonym technikum nie będzie miał także dobry fryzjer.

Ursynów, Mokotów i inne dzielnice Warszawy mają wiele placowek, w których możemy się kształcić w wymarzonym zawodzie. Wybór takiej szkoły powinien być przemyślany, jednak pamiętajmy, że jeśli nie będziemy mogli się odnaleźć w konkretnym zawodzie, nadal mamy otwarte drzwi na uczelnie wyższe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *