Jak powinny być dezynfekowane salony piękności i placówki z usługami kosmetycznymi?

W obliczu pandemii koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń oraz restrykcji, jakie wiążą się z funkcjonowaniem licznych obiektów usługowych, wiele salonów kosmetycznych, gabinetów dentystycznych i innych, w których dba się o urodę klientów, zaczęło mieć roszczenia. Te wynikają przede wszystkim z konieczności przeprowadzania regularnej dezynfekcji stanowisk pracy. Trochę to dziwi, bo przecież akurat takie obiekty usługowe powinny dbać o odkażanie lokali zawsze, nie tylko, kiedy panuje pandemia.

 

Odkażanie obiektów kosmetycznych – jak często?

 

Same pomieszczenia powinny być dezynfekowane każdego dnia. Najlepiej sprawdza się ozonowanie salonów kosmetycznych czy też ozonowanie gabinetów dentystycznych i innych klinik, w których ma się bezpośredni kontakt z klientem/pacjentem. To samo dotyczy przecież szpitali, przychodni, wszelkiego rodzaju poradni medycznych. Wykorzystywany w celu odkażania ozon jest całkowicie bezpieczny, może być stosowany regularnie nawet każdego dnia, do tego zwalcza bakterie, wirusy, roztocza, grzyby i pleśnie. Pozostawia przestrzeń sterylnie czystą. Zaleca się, by generator ozonu po prostu nabyć albo korzystać z profesjonalnych podmiotów, które w swojej ofercie mają skuteczne ozonowanie, to głównie firmy sprzątające.

 

Dezynfekcja sprzętów i stanowisk pracy

 

Okazuje się, że dotychczas liczne punkty kosmetyczne nie do końca dbały o higienę i bezpieczeństwo w miejscu pracy. O ile wykorzystywany sprzęt wielorazowego użytku był rzeczywiście czyszczony i odkażany, to nie można tego powiedzieć o samych stanowiskach pracy. Dzisiaj, w obliczu pandemii koronawirusa zaleca się więc korzystanie z jednorazowych akcesoriów, jeśli jest taka możliwość. Dezynfekować należy zaś wszystkie miejsca, z którymi miał kontakt klient, tuż po wykonanej usłudze. Do takich zaliczają się stolik, fotel, oparcia, klamki czy toaleta, jeśli z takowych elementów wyposażenia korzystał klient.

Co więcej, zaleca się także, by obsługa nosiła maseczki ochronne oraz jednorazowe rękawiczki. Te same zalecenia dotyczą klientów, jeśli stosowanie środków ochronnych nie przeszkadza w wykonaniu wybranych zabiegów.

 

Ważne jest również to, by takie środki bezpieczeństwa i sposoby dezynfekcji salonów kosmetycznych i innych były stosowane zawsze, bez względu na to, czy panuje pandemia koronawirusa, czy nie. Wydaje się, że nawyki zachowania sterylności stały się już powszechne.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *