Gdzie szukać dobrego architekta?

Znalezienie dobrego architekta, który zaprojektuje dom lub wnętrze jest sprawą bardzo istotną, ponieważ w późniejszym etapie zmiana wizji będzie ciężka do wykonania, a już na pewno kosztowna. Dlatego już na tym etapie warto przygotować dokładny plan z przyszłościową wizją, bo to my będziemy mieszkać w tym domu przez co najmniej kilka najbliższych lat. Czym charakteryzuje się dobry architekt i gdzie go szukać?

Najlepszym rozwiązaniem oczywiście jest znalezienie usługodawcy z polecenia. Być może ktoś z naszych znajomych z pracy, przyjaciół lub krewnych korzystał niedawno z usług architekta wnętrz i jest zadowolony z pracy, jaką dla niego wykonał. Najprawdopodobniej pomóc nam może ktoś, u kogo byliśmy ostatnio na parapetówce. Jeżeli jednak nie mamy w gronie naszych znajomych osób, które mogą nam pomóc w poszukiwaniach, najszybszym sposobem będzie oczywiście poszukanie architekta w Internecie. Wystarczy wpisać frazę typu „architekt Białystok” i przejrzeć okoliczne ogłoszenia od osób na takim stanowisku. Najlepiej oczywiście jest szukać kogoś z naszej okolicy, aby spotkanie na mieście nie stanowiło problemu dla żadnej ze stron, jednak pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach nie jest rzeczą niemożliwą, aby od A do Z ustalić szczegóły projektu drogą mailową i telefoniczną.

Po czym poznać dobrego architekta? Przede wszystkim po jego portfolio. Każdy szanujący siebie i klienta architekt na spotkanie przyjdzie z portfolio zawierającym jego poprzednie projekty. Jeżeli część z nich jest już zrealizowana, możemy nawet spytać się, czy nie byłoby możliwości obejrzenia domu jego projektu na żywo. Nie tylko odciąży to naszą wyobraźnię i będziemy mogli lepiej ocenić wykonany przez niego plan domu, ale również będziemy mieć szanse na poznanie opinii aktualnych domowników o domu, w którym od jakiegoś czasu mieszkają.

Kolejną bardzo ważną cechą u architekta jest dostępność i otwartość na prośby klienta. Oczywiście osoba zlecająca wykonanie projektu nie dysponuje taką wiedzą jak architekt, jednak ma swoje pomysły i jeżeli nie są w 100% do zrealizowania, rzetelny usługodawca poszuka kompromisu i wytłumaczy klientowi, co w jego wizji jest nie do przeskoczenia i jak to zastąpić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *