Diety eliminacyjne- standard żywienia XXI w.

Dieta eliminacyjna to czasowe lub stałe wykluczenie niektórych składników pokarmowych z diety. Wykluczenia mogą być związane z poglądami, ale również ze stanem zdrowia. Jeżeli są związane z światopoglądem zazwyczaj dotyczą wykluczenia mięsa lub/i produktów odzwierzęcych. I tak można wyróżnić:

  • Laktoowowegetarianizm- wykluczenie mięsa, ryb z dopuszczenie spożycia jajek, mleka i jego przetworów,
  • Laktowegetarianizm- wykluczenie mięsa, ryb, jaj z dopuszczeniem spożycia mleka i jego przetworów,
  • Owowegetarianizm- wykluczenie mięsa, ryb, mleka i jego przetworów z dopuszczenie spożycia jaj,
  • Pescowegetarianizm- wykluczenie mięsa, mleka i jego przetworów, jaj z dopuszczeniem spożycia ryb,
  • weganizm- wykluczenie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, bez wyjątku.

W przypadku eliminacji związanej ze stanem zdrowia, wykluczeń może być sporo i niezależne od grup produktów. Potrzeba zastosowania takiej diety wiąże się z występowaniem alergii natychmiastowych, alergii o opóźnionej reakcji  czy tez nietolerancji pokarmowych.

 

Dieta eliminacyjna- jak ją rozpocząć?

Nie ma to większego znaczenia czy dotyczy to diety wegetariańska czy z wykluczeniem nabiału, czy też glutenu, dieta eliminacyjna zawsze powinna być ostrożnie wprowadzana w życie. Należy podejść do tematu roztropnie i na początek zapoznać się z  zamiennikami produktów eliminowanych. Jeżeli chcesz wyeliminować mięso znajdź odpowiednie dla siebie zamiennik białka, tzn. rośliny strączkowe, nabiał. Jeżeli chcesz wyeliminować produkty mleczne znajdź źródła wapnia, tj. napoje roślinne, jogurty roślinne wzbogacane w wapń. Niemniej niekiedy zdarza się, że eliminacji podlega kilka produktów, dlatego niektórym osobom ciężko jest zbilansować dietę, aby dostarczała ona odpowiednią ilość składników odżywczych. Z tego też względu warto chociaż na początku eliminacji zasięgnąć rady specjalisty, jakim jest dietetyk kliniczny.

 

Dietetyk kliniczny – czym się zajmuje?

Dietetyk kliniczny zajmuje się żywieniem człowieka zdrowego jak i chorego. Specjalizuje się w edukacji żywieniowej, udzielaniu porad żywieniowych, a także układaniu jadłospisów dopasowanych do stanu zdrowia pacjenta. Posiada szeroką wiedzę na temat podstawowych jednostek chorobowych, których leczenie może wymagać zmiany nawyków żywieniowych (np. cukrzycy, celiakii). Posiada wiedzę na temat żywienia w chorobie i potrafi dopasować dietę, aby zatrzymać jej rozwój i pomóc wrócić pacjentom do pełnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Co ważne dietetyk kliniczny musi mieć dyplom ukończenia studiów na kierunku żywienia człowieka, dietetyka, dietetyka kliniczna (Poznań/Warszawa/Kraków/Gdańsk).

 

Dietetyk kliniczny Poznań – dietetyk w Poznaniu (dieta eliminacyjna, odchudzanie-Poznań)

W prowadzeniu diety eliminacyjnej warto wesprzeć się wiedzą i praktyką, którą posiada dietetyk. Poznań jak i inne miasta w Polsce obfitują w gabinety dietetyczne (dietetyk Jeżyce, dietetyk Grunwald). Jednak warto mieć na uwadze, aby przed umówieniem wizyty sprawdzić czy wybrany dietetyk jest w stanie pomóc w przypadku Twoich problemów zdrowotnych i celów które chcesz osiągnąć. Instytut Mikroekologii oferuje wizyty u dietetyków specjalizujących się w dietach eliminacyjnych. Są to na co dzień pracujący z pacjentami o różnych schorzeniach, a także z wieloma eliminacjami, pełni empatii dietetycy (Poznań, ul Sielska 6).

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *