Czym jest telefonia internetowa?

VoIP, czyli inaczej  telefonia internetowa to nic innego jak technologia, która przetwarza głos w taki sposób, by możliwe było jego przesłanie przez internet. Inaczej mówiąc, są to rozmowy, które zamiast zwykłego zasięgu dostępnego w telefonach, opierają się na dostępie do sieci. Oprócz połączenia z internetem do realizacji połączenia potrzebny będzie jeszcze komputer lub telefon. Co warto zaznaczyć, do rozmów telefonicznych wykorzystujących VoIP nie jest potrzebny specjalny aparat. Wystarczy zwykły model telefonu podłączony do bramki VoIP. Można oczywiście także wyposażyć się w specjalny aparat, a wtedy nie będziemy potrzebować już adaptera.

Telefonia internetowa ma szereg zalet. Dla wielu osób głównym jej atutem jest jej niska cena. Dzięki korzystaniu z technologii VoIP ponoszone koszty są znacznie niższe. W takim wypadku łącze tradycyjnej telefonii jest nie potrzebne, a przy przejściu na internetową można zachować dotychczasowe numery.
Kolejną zaletą tego rozwiązania jest jego mobilność. Numery nie są przypisywane do miejsca, a do firmy. Dzięki temu podczas przeprowadzki nie będziemy musieli zmieniać numer. Co więcej, jeżeli dysponujemy numerem domowym, a w domu bywamy krótko, możemy zastosować przekierowanie na numer komórkowy.
Telefonia internetowa ma także jedną wielką przewagę nad tradycyjną – będąc w konkretnym kraju, możemy sobie zakupić zagraniczny numer. Jest to przydatne szczególnie w większych przedsiębiorstwach skoncentrowanych w różnych krajach lub kontynentach – zagraniczni klienci będą mieć znacznie tańsze połączenia z firmą.
Wraz z zainstalowaniem technologii VoIP otrzymujemy wsparcie w formie wirtualnej centrali, która pomaga zarządzać połączeniami.

Do wad VoIP można zaliczyć uzależnienie od połączenia z internetem – technologia ciągle się rozwija i jest coraz mniej awaryjna, jednak nadal zdarza się stracić połączenie z internetem na chwilkę z niewiadomych powodów, co skutkuje w tym przypadku zerwaniem rozmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *