Czy zdrowe jedzenie może szkodzić?

Styl naszego życia często pozostawia wiele do życzenia – jesteśmy obciążeni chronicznym stresem, żyjemy w ciągłym pośpiechu, nadużywamy alkoholu czy papierosów. Tego rodzaju nawyki wyjaśniają w dużej mierze niedogodności na tle pokarmowym. Często jednak bywa tak, że chwilowa zmiana diety na zdrowszą czy odpoczynek od stresującej pracy, wcale nie poprawiają tej sytuacji. Mimo spożycia świeżych owoców, warzyw, kiszonek czy probiotyków mamy wciąż biegunkę, przelewania czy wzdęty brzuch? Objawy te mogą świadczyć o zespole jelita nadwrażliwego (IBS)!

Postawienie diagnozy w przypadku zespołu jelita drażliwego nie jest łatwe. Choć wydaje się, że objawy są jednoznaczne, to mogą one towarzyszyć także innym chorobom. W trakcie diagnostyku należy wykluczyć:

  • nieswoiste zapalne choroby
  • alergie i nietolerancje pokarmowe,
  • celiakie,
  • nowotwór jelit.

Konieczne w przypadku IBS jest wykonanie kilku podstawowych badań oraz odbyć wizytę u ginekologa w przypadku kobiet. To co warto wykonać: morfologia z rozmazem, CRP, TSH, badanie w kierunku celiakii, kalprotektynę, badanie na obecność pasożytów z kału oraz warto wykonać badanie mikrobioty jelit, które oceni występowanie ewentualnej dysbiozy, która ma ogromne znaczenie w przypadku zespołu jelita nadwrażliwego. Badanie KyberBiom jest najczulszym badaniem mikrobioty jelit oceniającym mikroorganizmy o istotnym znaczeniu klinicznym, z uwzględnieniem ich funkcji dla zdrowia.

Nie ma jednej uniwersalnej metody leczenia IBS, lecz istnieją sposoby na łagodzenie objawów u pacjentów:

  • Celowana probiotykoterapia.
  • Zaleca się  jeść powoli i w miarę możliwości spokojnie.
  • Spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej o temperaturze pokojowej.
  • Pomaga stosowanie technik relaksacyjnych, joga, medytacja.
  • Powinno się unikać alkoholu i napojów gazowanych.
  • Akupunktura również może być pomocna.

Dieta właściwa dla chorujących na zespół jelita drażliwego powinna być zindywidualizowana, zaleceń jest wiele. Aby dowiedzieć się czy najczęściej stosowana dieta Low-FODMAP czyli uboga w węglowodany fermentujące będzie odpowiednia dla Twojego organizmu można wykonać najnowsze badanie mikrobioty jelit– KyberBiom. Oprócz zaleceń terapii mikrobiologicznej otrzymasz zalecenia dietetyczne, które pomogą Ci wesprzeć Twój organizm. Innym istotnym aspektem jest dbałość o stan psychiczny i – w razie potrzeby – konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, a dodatkiem do całościowego podejścia do pacjenta powinno być również zalecenie umiarkowanej aktywności fizycznej, która zmniejszy poziom stresu w jego życiu.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *