Czy sąd może nie orzec rozwodu?

Już co czwarte małżeństwo w Polsce bierze rozwód. Proces rozwodowy bywa skomplikowany i długi, ale jeśli małżonkowie są pogodzeni i dogadani, to zazwyczaj wystarczy jedna rozprawa, aby sąd orzekł rozwód. Jednak, mimo że w znaczącej większości przypadków wyrok sędzia zasądza rozwód, to zdarzają się przypadki, gdy sąd nie zgadza się na orzeczenie o rozwodzie.

Podstawy orzeczenia o rozwodzie.

Według litery prawa sąd orzeka rozwód między małżonkami, jeśli doszło pomiędzy nimi do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Oznacza to, że wszelkie więzi (emocjonalne, intymne, światopoglądowe, finansowe itp.) przestały pomiędzy nimi istnieć. 

Niekiedy rozwody są trudne i długotrwałe, ale tak naprawdę wszyscy uczestnicy procesu przekonani są, że na końcu czeka oczekiwany przez nich wyrok rozwodowy. Jednak nie zawsze tak jest. Niekiedy można trafić na trudne rozwody. Gdynia to na przykład miejsce, gdzie można znaleźć świetnych adwokatów rozwodowych, którzy mogą pomóc.

Przesłanki negatywne orzeczenia o rozwodzie.

Istnieją trzy przesłanki, które sprawiają, że sędzia może nie wydać orzeczenia o rozwodzie:

  • dobro wspólnych małoletnich dzieci byłoby zagrożone;
  • orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego;
  • wtedy, gdy małżonek żąda orzeczenia o rozwodzie jedynie z winy drugiego małżonka.

Jeśli chodzi o pierwszą przesłankę, to sąd może nie zgodzić się na rozwód (nawet jeśli oboje małżonkowie tego chcą), gdy stwierdzi, że rozwód ten odbije się negatywnie na ich dobru, rozwoju, czy relacji z rodzicami. W związku z tym sąd każdorazowo jest zobowiązany do zbadania tych wszystkich płaszczyzn.

Druga przesłanka mówi o naruszeniu zasad współżycia społecznego. Jest to bardzo szeroki i momentami niejasny termin, więc dobrze jest sięgnąć do przykładów. Rozwód jest niedopuszczalny, gdy na przykład jeden z małżonków jest chory i wymaga pomocy, a rozwód mógłby pogorszyć jego stan zdrowia. Kolejnym takim przykładem jest złożenie wniosku z powodu złośliwości lub z powodu lekceważenia instytucji małżeństwa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *