Spotkanie z wyjątkowym wydawnictwem | LOKATOR Bestlooker publishing

LOKATOR Bestlooker publishing to krakowski klub i wydawnictwo istniejące już od 6 lat. Od 2003 r. nieregularnie wydaje „Mrówki w Czekoladzie”, biało-czarny drukowany art-zin wydawany w 101 egzemplarzach, zawierający i opisujący najważniejsze wydarzenia lokatorskie.

LOKATOR Bestlooker publishing to krakowski klub i wydawnictwo istniejące już od 6 lat. Od 2003 r. nieregularnie wydaje „Mrówki w Czekoladzie”, biało-czarny drukowany art-zin wydawany w 101 egzemplarzach, zawierający i opisujący najważniejsze wydarzenia lokatorskie. Realizuje wystawy grafików krakowskich, przez wieczory tematyczne poświęcone twórczości m.in.: Jana Lenicy, Rolanda Topora oraz premierowe prezentacje poezji i krótkich form literackich. Od października 2006 r. Lokator wydaje magazyn „Mrówkojad”, który nawiązując do historii krakowskiego „Przekroju” zawiera głównie treści literacko-artystyczne. Pojawiają się w nim wywiady z gośćmi Lokatora, felietony czy relacje z wystaw.

Cechą wspólną wszystkich lokatorskich publikacji jest łączenie obrazu ze słowem, przenikanie się dwóch płaszczyzn na papierze przybierających różne formy: albumu, art-zinu czy gazety. Nie są to zwykłe publikacje, ani też książki artystyczne, ale raczej projekty, które w swojej funkcjonalności nie wykraczają poza bryłę książki i są przede wszystkim nastawione na wrażliwość estetyczną czytelników.
Lokator w Warszawie zaprezentuje przede wszystkim następujące publikacje: „24 klatki na sekundę” Mariusza Frukacza, „Ostatni Mohikanie” Gregory‘ego Michenauda, „Pacynki” Jerzego Franczaka, „Deklinacja nic” Marcina Pawlika

oraz albumów „Diabeł jada u ciebie…” Marca Brunier-Mestasa i „Chmurki i humorki” PIO.
Cała działalność wydawnictwa Lokator ma też na celu promowanie książki autorskiej i artystycznej, jak również rozpowszechnianie wydawnictw niskonakładowych oraz prezentację książek, które nie ukazały się na rynku polskim albo już są niedostępne, a podobne są do stylistyki wydawnictwa. Od roku w murach klubu LOKATOR działa galeria książki, która regularnie prezentuje ilustracje takich autorów jak F. Themerson, R. Topor, P. Kaliński oraz wystawy zbiorowe, jak chociażby obecnie prezentowana wystawa ilustracji studentów pracowni książki ASP w Krakowie do książki UBU KRÓL Alfreda Jarry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *