Nowotwory trudne do wykrycia

Czujność onkologiczna to podstawa, jeśli tylko chce się wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium ich rozwoju. Niestety, okazuje się, że niektóre stany rakowe nie dają żadnych objawów i pacjent nie ma nawet świadomości, że jego organizm został zaatakowany.

Medycy jasno potwierdzają, że im wcześniej zostanie wykryty nowotwór, tym rokowania pacjenta są lepsze. Małe guzy robią mniejsze spustoszenie w organizmie, nie wymagają również tak inwazyjnych metod leczenia. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka antynowotworowa.

Niestety nie jest ona obowiązkowa. Pacjenci onkologiczni o chorobie najczęściej dowiadują się przypadkiem, przy okazji badań z powodu innej choroby. Nie zawsze rak daje zauważalne objawy, a kiedy symptomy są już wyraźne, nowotwór jest w stanie zaawansowanym.

Tak dzieje się na przykład, kiedy pod uwagę weźmiemy raka trzustki, raka gałki ocznej, nowotwór jelit czy guzy nowotworowe neuroendokrynne. Niektóre rozwijają się przez nawet kilkadziesiąt lat, by nagle zaatakować cały organizm, nie dając szansy na leczenie. Niektóre zmiany rakowe są też tak małe, że nawet najbardziej doświadczony lekarz i najlepszej generacji sprzęt ich nie wykryje.

Konieczna jest jednak profilaktyka, bo tylko ona może nas uchronić od śmierci spowodowanej chorobą onkologiczną. Czy wiecie, że każdego roku raka piersi rozpoznaje się w Polsce u kilkunastu tysięcy kobiet? Aż 5 tysięcy z nich niestety umiera. Z powodu tak dużej zachorowalności w naszym kraju prowadzone są nawet specjalne programy. Dzięki nim kilka razy w roku można bezpłatnie poddać się mammografii albo badaniom USG piersi.

Pamiętajmy, by nie bagatelizować również nawet niewielkich, ale niepokojących objawów. Bóle niewiadomego pochodzenia, wyczuwalne guzki, odmienne zachowanie czy inne stany wskazujące na chorobę należy natychmiast konsultować z lekarzem. Doświadczony medyk od razu skieruje pacjenta na usg danego organu. Okazuje się, że to właśnie badanie ultrasonograficzne jest pierwszym, które wykorzystuje się w ramach diagnostyki raka. Fale ultradźwiękowe, które docierają w głąb tkanek, są w stanie wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany. Usg niejednokrotnie pozwoliło na uratowanie życia pacjenta. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zawsze realizował je medyk z właściwymi kwalifikacjami.

Nie zawsze nowotwory, które są trudne do wykrycia, występują rzadko. Do takich zalicza się na przykład wspomniany już nowotwór trzustki albo nowotwór nerek. To często spotykana choroba, a jednak nadal najczęściej diagnozowana jest już w zaawansowanej fazie rozwoju, kiedy szanse na całkowite wyleczenie są niewielkie.

I tutaj właśnie trzeba podkreślić, jak ważna jest rola samego pacjenta. Okazuje się, że Polacy badają się nieregularnie, a do lekarza idą dopiero wtedy, gdy przykre objawy schorzenia nie pozwalają normalnie funkcjonować. Częściej wolimy faszerować się środkami dostępnymi bez recepty, by tylko zagłuszyć objawy, aniżeli leczyć przyczynę. To nasza opieszałość sprawia, że nowotwory wykrywane są tak późno. Badanie profilaktyczne nie są też obowiązkowe i dlatego wykonujemy je rzadko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *